Problem wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego na dwójkę dzieci, w związku ze zmianami, które weszły od 1 stycznia 2024 r.

W lipcu opisywaliśmy sprawę dotyczącą problemów wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego na dwójkę dzieci, w związku ze zmianami, które weszły od 1 stycznia 2024 r.

Zadaliśmy wtedy pytanie, czy opiekunowie dzieci z niepełnosprawnością przechodząc na „nowe zasady” wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego na dwójkę dzieci będą tracili pieniądze liczone w tysiącach złotych. W naszej praktyce zauważyliśmy bowiem, że zmiany, które weszły od 1 stycznia 2024r. w związku z nowymi zasadami przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego mają lukę, przez którą środki finansowe mogą stracić osoby, które w 2023 r. pobierały świadczenie pielęgnacyjne na starych zasadach na jedno dziecko, a po 1 stycznia 2024 r. wystąpiły o orzeczenie o niepełnosprawności dla drugiego dziecka, otrzymały pkt 7 i 8 w orzeczeniu i zdecydowały się przejść na „nowe zasad”, tj. wybrały pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego na dwójkę dzieci.

Dzisiaj otrzymaliśmy decyzję jednego z SKO popierającą stanowisko prezentowane przez Urban Legal. SKO uznało, iż obowiązujące od 1 stycznia 2024 r. nowe przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych regulujące warunki przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, które wprowadziła ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym nie uchyliły, ani nie zmieniły artykułu 24 ust. 2a ustawy o świadczeniach rodzinnych, w związku z czym organ pierwszej instancji powinien go zastosować w przedmiotowej sprawie. Jak wynika z akt sprawy wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności dla dziecka […] złożono w dniu […] 2023 r., natomiast nowe zasady ustalania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego obowiązują od 1 stycznia 2024 r., w związku z czym zgodnie z cytowanym wyżej artykułem 24 ust. 2a ustawy, świadczenie pielęgnacyjne w związku z opieką nad dzieckiem […] powinno zostać przyznane od dnia 1 stycznia 2024 r., a nie jak to uznał Organ od dnia złożenia oświadczenia o przejściu na nowe zasady, które w wielu wypadkach ma miejsce wiele miesięcy (od dnia 1 stycznia 2024r.) po uzyskaniu pkt 7) dla drugiego dziecka. Dokładnie ten mechanizm opisaliśmy w poście z dnia 18 lipca 2024r. SKO uznało, iż zaskarżoną decyzję należało uchylić i sprawę przekazać do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji. Miejmy nadzieję, że całość orzecznictwa pójdzie w tym kierunku. Wniosek jest też taki, że warto się odwoływać!

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się ze mną:

radca prawny Katarzyna Urban tel. +48 503 901 457

Podobne wpisy

Dodaj komentarz